مطالب آموزشی

فلسفه آینه و شمعدان

فلسفه آینه شمعدان

فلسفه آینه شمعدان

با کلمه آینه و شمعدان به یاد سفره عقد می افتیم. آینه و شمعدان سالیان سال است که در تمام سفره های عقد با هر قوم و ملیتی که هستند قرار دارد و جز اجزای جدا نشدنی از سفره عقد ما ایرانیان است. به طوری که عروس و

داماد در خریدشان اول از همه به فکر خرید آینه و شمعدان هستند تا حتما از آن بر روی سفره عقد خود استفاده کنند. ما در این مقاله در رابطه با فلسفه آینه و شمعدان خواهیم گفت اگر دانستن فلسفه آینه و شمعدان و دلیل استفاده آینه و شمعدان در سفره عقد و استفاده ازآینه و شمعدان در سفره های هفت سین و اینکه آینه و شمعدان در فرهنگ های مختلف نماد چه چیزی هستند، برایتان جالب است با ما همراه باشید.

فلسفه آینه شمعدان

فلسفه آینه شمعدان

می گویند علت استفاده از آینه و شمعدان در سفره عقد به این دلیل است که آینه نماد پاکی و روشنی است و شمعدان که در دو طرف آینه قرار می گیرد نماد سربازی است که برای محافظت از عروس و داماد قرا می گیرد و می کوشد

تا آن ها خوشبخت کند. البته این ها فقط نماد هستند و در واقعیت اینطور نیست. محل قرار گیری آینه و شمعدان در سفره عقد در بالای سفره و رو بروی عروس و داماد است تا در هنگام خواندن خطبه عقد توسط عاقد عروس و داماد

همدیگه را در آن ببینند مهرشان به دل یکدیگر بیفتد. بهتر است شمع های شمعدان روشن باشد زیرا این روشنایی شمع،  نماد گرمی و روشنایی بین عروس و داماد است. بنابراین فلسفه آینه و شمعدان در سفره عقد به دلیل نماد

آنهاست.

فلسفه آینه شمعدان

فلسفه آینه شمعدان

که نماد آینه پاکی و روشنی ، شمعدان ها نماد سرباز برای محافظت و تلاش برای خوشبختی ، شمع شمعدان نماد گرمی و روشنایی است. البته از آینه و شمعدان می توانید بعد از اتمام عقد در خانه خود به عنوان یک اکسسوری زیبا وشیک استفاده کنید بنابراین در هنگام خرید آینه و شمعدان توجه داشته باشید که در عین زیبایی برای سفره عقد متناسب با سبک دکوراسیون منزلتان هم باشد تا در هزینه هم صرفه جویی کرده باشید.

مطلب مرتبط  مزایا و معایب لوستر چوبی ارزان

علت استفاده از آینه و شمعدان در سفره های هفت سین این است که مردم معتقد هستند آینه نماد تصویر است و همچنین نشانگر پیدایش و روشنی است و شمعدان ها نماد پایداری گرما و نور هستند و شمع های درون شمعدان نماد شادی و روشنی است و به تعداد فرزندان خانواده شمع روشن می کنند. به این دلیل ست که سالیان سال است مردم ایران از آینه و شمعدان در سفره های هفت سین خود استفاده می کنند.

همانطور که گفتیم آینه و شمعدان در فرهنگ ایرانی ، نماد پاکی و روشنی و بطور کلی استفاده از آینه وشمعدان در سفره های عقد و هفت سین خوش یمنی می آورد اما از آینه و شمعدان در فرهنگ های مختلفی استفاده می شود که هر کدام نماد خاص خود را دارد که در ادامه در رابطه با آنها خواهیم گفت.

فلسفه آینه شمعدان

فلسفه آینه شمعدان

نماد آینه و شمعدان در فرهنگ زرتشتی به این صورت است که آینه نماد روشنی است و شمعدان هایی که در آن ، شمع های روشن قرار دارد نماد نگهبانانی که محافظ هستند می دانند. در فرهنگ زرتشتی هم در سفره های عقد خود از آینه و شمعدان استفاده می کنند و معتقد هستند آینه و شمعدان به زندگی عروس و داماد گرما و صمیمیت می بخشد و زندگی شان را عاشقانه تر و گرم تر خواهد کرد.

اما آینه و شمعدان که در فرهنگ های افغانستانی و پاکستانی بر روی سفره عقد خود می گذارند بی بی مریم نام دارد. اعتقاد مردم افغانستان و پاکستان شباهت زیادی به اعتقاد مردم ایران دارد زیرا این دو کشور در همسایگی کشور

مطلب مرتبط  مزایای نصب نور مخفی

ایران قرار دارد و به همین دلیل اعتقادات و فرهنگ هایی نسبتا مشابه ای دارند. مردم افغانستان و پاکستان همانند ما ایرانی ها از آینه و شمعدان که بی بی مریم می گویند در سفره های عقد خود استفاده می کنند و برای آن ها هم

نماد پاکی و روشنی و خوشبختی عروس و داماد را دارند اما با این تفاوت که با اتمام عقد آینه سفره عقد را بر روی دیوار اتاق عقد آویزان می کنند ومعتقد هستند خوش یمنی می آورد. و تفاوت دیگر این است که عروس و داماد هنگام ورود به اتاق عقد باهم وارد نمی شوند. بطوری که عروس و داماد از دو در مختلف وارد اتاق می شوند و بصورت اریب به هم نگاه می کنند زیرا معتقد هستند اگر به یکدیگر بصورت مستقیم نگاه کنند امکان طلسم و جادو وجود دارد و زندگی خوشی را نخواهند داشت.

البته به جز این مواردی که گفته شد در جهان امروز یک سری خرافات هم در رابطه با آینه و شمعدان وجود دارد که خواهیم گفت. بعضی از این خرافات جالب هستند اما بعضی دیگر ترسناک هستند با ما همراه باشید.

از خرافات جالب درباره آینه و شمعدان این است که می گویند بهتر است عروس و داماد یکدیگر را تا روز عقد نبینند و حتی وقتی عروس در کنار داماد قرار میگیرد صورت خود را بپوشاند و بعد از اتمام خطبه عقد پارچه یا تور سفید را از صورت خود بردارد و داماد اولین تصویر عروس خود را در آینه ببیند در این صورت مهر عروس و داماد بر دل یکدیگر می افتد و رابطه ای عاشقانه را خواهند داشت.

از خرافاتی که ترس بر دل مردم می اندازد این است که اگر آینه و شمعدان در روز عقد بشکند عروس و داماد طلسم شده اند و بد بختی و نگون بختی را تا اخر عمر خواهند چشید. که این خرافات است و تا حالا مشاهده نشده است که

مطلب مرتبط  استفاده از شمعدان در دکوراسیون

با شکستن آینه روز عقد، عروسی بدبخت شود . بنابراین اگر در روز عقد خود از آینه و شمعدان استفاده کرده اید و شکسته شد نگران نباشید و به زندگی خود ادامه دهید اگر تاکیدی بر محافظت از آینه و شمعدان میشود دلیلی بر صحت آن ماجرایی که گفتیم ندارد.

از دیگر خرافات زیبا درباره آینه و شمعدان می توان به این موضوع اشاره کرد که اگر شمع های موجود در شمعدان را عروس و داماد با گل یا کفش عروس خاموش کنند سبب خاموش شدن عصبانیت عروس و داماد می شود و تا اخر عمر خود باهم مشاجره ای نخواهند داشت و زندگی مشترک آرامش بخشی را باهم شروع می کنند.

امیدوارم مطالب گفته شده مفید بوده باشند سپاس از همراهی تان.

کمپانی چشمه نور است با قدمتی ۳۰ ساله میباشد ؛ همه ی محصولات این شرکت دارای گارانتی ۱۲ ماهه میباشند، برای مشاهده ی آن ها میتوانید به سایت دکورشاپ مراجعه فرمایید.

امروزه ممکن است  به دلیل مشغله ی کاری امکان خرید حضوری و یا حتی مشاهده ی مدل ها برایتان مشکل شده باشد ؛  یکی از سایت های معتبر که امکان خرید اینترنتی  را برایتان ایجاد کرده است ، دکورشاپ میباشد .

البته این شرکت برای راحتی بیشتر شما ، امکان خرید اقساطی حتی بدون ضامن را در سایت فراهم کرده است و در صورتی که برای انتخاب محصول به مشکلی برخورد کردید میتوانید از پشتیبان های دکورشاپ به صورت رایگان مشاوره بگیرید .

برای مشاهده ی مقالات بیشتر به دکورمگ و وبلاگ چشمه نور مراجعه کنید.

امیدوارم با مطالعه این مطالب با عنوان تفاوت میز عسلی و میز توالت بهترین و کاربردی ترین انتخاب را داشته باشید همچنین شما میتوانید با خواندن مطلب انواع آینه شمعدان اطلاعات خوبی را کسب کنید.

امیدوارم مطالب مقاله مفید بوده باشد سپاس از همراهی شما.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید