مطالب آموزشی

نورپردازی اداره ها

نورپردازی اداره ها

نورپردازی اداره ها

ایجادروشنایی و نورپردازی اداره ها تأثیر مستقیمی بر روحیه، سطح انرژی و بهره وری کارمندان دارد.نورپردازی اداره ها بسیار کم باعث می شود کارمندان احساس خستگی و بدخلقی کنند. از طرفی دیگرمیزان روشنایی بیش از حد

زیادباعث اذیت شدن وخستگی چشمان آنها میشوداگر نورپردازی اداره ها  ایده آل واصولی باشدفضایی  پرانرژی،شادوخلاق برای کارمندان ایجاد میکند وبا توان بیشتری فعالیت های خود را انجام میدهند. در این جا همه چیزهایی را که باید در مورد نورپردازی اداره ها بدانید برای شماتوضییح میدهیم و به شما کمک می کنیم تابا نورپردازی اداره ها آشنا شوید.

نورپردازی اداره ها

نورپردازی اداره ها

نکات لازم در مورد نورپردازی اداره ها

چیدمان وسیله های نوری:چیدمان وسیله های نوری باید به گونه ای باشدتا میزان روشنایی یکنواختی را برای کل فضای اداری فراهم کند،وباعث ایجاد سایه درقسمت های مختلف اداره نشود.زیرا اگر نورپردازی اداره ها  بطوریکسان نباشد روشنایی کافی به بخش های مختلف محیط اداره مخصوصا محدوده مخصوص کارمندان نخواهد رسید وموجب اذیت شدن آنها خواهد شد.

نوع لامپ:برای فضاهای باز و بزرگ مثل محیط های اداری، ازلامپ های فلورسنت وهالوژنی استفاده میکنند وازلحاظ نورپردازی اداره ها گزینه مناسبی میباشند این لامپ هاهرکدام مزایای خود را دارند.که انتخاب هر نوع لامپ بستگی به فضای محیط و طراحی داخلی آن دارد.انتخاب لامپ با کیفیت وپربازده امر مهمی برای روشنایی محیط های اداری است.اگر کیفیت لامپها پایین باشد طول عمر آنهادرمدت زمان کم کاهش میابد.

 رنگ و دما:رنگ و دمای نورپردازی اداره ها  در فضای اداری تاثیر بسزایی برروی احساسات و کارکرد کارکنان خواهد داشت بعضی از وسیله های روشنایی گرمای زیادی ایجاد میکنند که این مورد خود باعث گرم شدن فضای اداری وموجب خواب

آلودگی،بی حوصلگی وخستگی کارمندان خواهد شد ، لامپ های نوری درطیف های رنگی متنوعی وجود دارندکه انتخاب رنگ مناسب تاثیر مثبتی بر روحیات کارکنان خواهد داشت.به طور کلی، نورهای زرد گرم هستندو برای آرامش و

مطلب مرتبط  قیمت لوستر پذیرایی جدید در سال ۱۴۰۳

ریلکس کردن بهتر هستند،و نورهای آبی سردهستندو برای بیدار شدن،کار کردن و تمرکزبیشترکارکنان مناسب هستند.انتخاب رنگ لامپ ها باید از یک نوع طیف رنگی باشد استفاده از طیف های رنگی متنوع مناسب فضای اداری نیستند زیرا ترکیب چندین رنگ که هرکدام میزان نورپردازی متفاوتی دارند نورپردازی اداره ها را بطور یکسان درمحیط پخش نخواهندکرد.

میزان روشنایی: به طور مشابه،میزان ودرجه روشنایی بر روحیه و سطح انرژی کارمندانی که در اداره کار می کنند تأثیر می گذارد.نور هرچقدر روشنتر باشدموجب تحریک هوشیاری، فعالیت و خلاقیت کارکنان میشود.البته درجه روشنایی هم نباید بیش ازحداستاندارد باشد.

نورپردازی اداره ها

نورپردازی اداره ها

تعویض به موقع لامپ ها: با گذشت زمان از طول عمر لامپ هاکاسته می شوداصولا لازم است که سالیانه تمامی لامپهای قدیمی تعویض شوند،اگر تعدادی از لامپها بسوزند وخراب شوند برای تعویض به موقع آنها باید اقدام شودزیرا هم

میزان نوردهی محیط کاهش میابد وهم جلوه وظاهر فضای اداری را بی نظم ونامرتب نشان میدهد.استفاده از لامپ های باکیفیت وپربازده طول عمر بیشتری خواهند داشت ودرمدت زمان طولانی تری کارایی خود را حفظ میکنند.

تعداد وسیله های روشنایی: نیاز هر محیط اداری به تعداد لامپ هاو وسیله های نورانی متفاوت است و به اندازه فضای اداری شما بستگی دارد، هرچقدر محیط اداری بزرگ و وسیع باشد تعداد این لامپ ها افزایش پیدا میکند. و در محیط های کوچک کمتر میشود استفاده از لامپ ها ی خیلی زیاد که بیشتر از گنجایش فضای مورد نظرباشند موجب اذیت،خستگی،سردردوچشم درد کارکنان خواهد شد.

نوع تابش و روشنایی نورپردازی اداره ها

۱) نور مستقیم_ غیرمستقیم: دراین نوع تابیدگی، لامپ هاو وسیله های نوری رابه گونه ای طراحی می کنندکه نورپردازی اداره ها را به طور یکنواخت پوشش دهند. این مدل از روشنایی ها تابش خیره کننده و متمرکز در یک نقطه را ندارند

۲) نورغیرمستقیم:این نوع از لامپ ها نور را به سمت سقف پخش می‌کنند، و به طورطبیعی‌نور در کل منطقه پخش می‌شود.و روشنایی لازم را ایجاد می کند.

مطلب مرتبط  راهنمای خریدمبل چرمی

۳) نور متمرکز:  معمولاً برای اینکه کارمندان اداری به خوبی از محیط وفضا نور مناسبی دریافت کنند وبتوانندیکسری از فعالیت هایی را که نیاز به دقت و تمرکز و روشنایی بالا دارد را به راحتی انجام دهند نیاز به نورپردازی متمرکزی دارند که برای این کار بر روی میزهای اداری از وسیله های نوری خاصی مثل لامپ های رومیزی استفاده می کنند تا نور را برای آنها در یک نقطه خاص متمرکز کند.

تامین نور طبیعی: علاوه بر نورپردازی توسط وسیله های روشنایی،نوری که از پنجره ها به فضای داخل اداره نفوذ میکندتاثیر بسزایی در روحیه کارمندان و روشنایی محیط اداره دارد،امروزه در اداره هابا استفاده از پنجره های بزرگ از کف تا سقف درکل محیط فضایی پرانرژی وپرنشاط برای کارمندان فراهم میکنند.اگر پنجره ها در فضای کاری واداری  حداقل است،باید با نصب نورپردازی اداری رنگ و دمای نور طبیعی به محیط اداری القا کنند.

هزینه مصرفی برق: سیستم های اداری به دلیل اینکه نیاز به نور پردازی بالایی دارند در نتیجه هزینه مصرف برق به میزان بالایی خواهدبود برای جلوگیری از هزینه بالای مصرف برق باید از وسیله های نوری کم مصرف استفاده کنند تا در

کنار نورپردازی بسیار قوی از پرداخت بی رویه هزینه مصرفی برق جلو گیری کنند. لامپ های ال ای دی از لحاظ مصرف انرژی بسیار مقرون به صرفه تر از سایر لامپ های الکتریکی می باشندوگزینه مناسبی برای محیط های اداری هستند.

نورپردازی اداره ها

نورپردازی اداره ها

ما نکات لازم در مورد نورپردازی محیط های اداری را برایتان توضیح دادیم، محیط اداری محیطی است  فعال،پر جنب و جوش و پرتحرک برای اینکه کارمندان با انرژی بیشتری فعالیت های روزمره خود را انجام دهندوخستگی به آنها غلبه

نکندنیازبه ایجاد فضایی با نشاط وپرانرژی دارند که برای ایجاد چنین فضایی اجرای یکسری نکات وعوامل در محیط های اداری لازم است که رعایت شود، که یکی از این عوامل ایجاد نورپردازی اصولی میباشد، نکات لازم درمورد اجرای

مطلب مرتبط  ۷ مورد از زمان هایی که باید از برقکار کمک بگیریم 

نورپردازی امر مهمی است که ممکن است در برخی از سیستم های اداری به این موضوع توجه نکنندو محیطی خسته کننده و کسل برای کارمندان ایجاد کنند،به طوری که انرژی کافی برای انجام فعالیت های خود نداشته باشند علاوه

بر نورپردازی به وسیله لامپ های نوری ویا نور طبیعی که از محیط بیرون به داخل نفوذ می کند،رنگ محیط و اجسام موجود در اداره خود در جذب نور و منعکس کردن آن به محیط اطراف تاثیر دارند. هرچقدرانتخاب رنگ وسیله های اداری و

رنگ کف ودیوارها روشن باشد نورو روشنایی بیشتری را از محیط جذب کرده و درکل فضای اداری منعکس خواهد کرد.انتخاب رنگ تیره در طراحی دکوراسیون محیط های اداری فضایی خسته کننده و کم انرژی برای کارمندان وکارکنان برجای میگذارد.

کمپانی چشمه نور است با قدمتی ۳۰ ساله میباشد ؛ همه ی محصولات این شرکت دارای گارانتی ۱۲ ماهه میباشند، برای مشاهده ی آن ها میتوانید به سایت دکورشاپ مراجعه فرمایید.

امروزه ممکن است  به دلیل مشغله ی کاری امکان خرید حضوری و یا حتی مشاهده ی مدل ها برایتان مشکل شده باشد ؛  یکی از سایت های معتبر که امکان خرید اینترنتی  را برایتان ایجاد کرده است ، دکورشاپ میباشد .

البته این شرکت برای راحتی بیشتر شما ، امکان خرید اقساطی حتی بدون ضامن را در سایت فراهم کرده است و در صورتی که برای انتخاب محصول به مشکلی برخورد کردید میتوانید از پشتیبان های دکورشاپ به صورت رایگان مشاوره بگیرید .

برای مشاهده ی مقالات بیشتر به دکورمگ و وبلاگ چشمه نور مراجعه کنید.

امیدوارم با مطالعه این مطالب با عنوان تفاوت میز عسلی و میز توالت بهترین و کاربردی ترین انتخاب را داشته باشید همچنین شما میتوانید با خواندن مطلب انواع آینه شمعدان اطلاعات خوبی را کسب کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید