مطالب آموزشی

۱۰ علت اصلی سوختن لامپ ال ای دی + راهکارهایی برای حل آن‌ها

10 علت اصلی سوختن لامپ ال ای دی

دلایل مختلفی برای سوختن لامپ  ال ای دی وجود دارد. لامپ های ال ای دی یکی از با کیفیت ترین لامپ ها هستند و طول عمر بالایی دارند ولی ممکن است به هر علتی بسوزند. تا انتهای این مقاله از وبلاگ چشمه نور همراه ما باشید تا با دلایل مختلف سوختن این لامپ در لوستر آشنا شوید.

دلایل سوختن لامپ های ال ای دی

ممکن است بعضی از انواع لامپ های ال ای دی بعد از مدتی کم نور شوند یا بسوزند. یکی از مهم ترین راهکارها برای جلوگیری از سوختن لامپ  ال ای دی، نصب صحیح لامپ است. استفاده از متریال بی کیفیت برای چیت این لامپ یکی از مهم ترین دلایل سوختن این لامپ است. در ادامه اصلی ترین دلایل از کار افتان لامپ ال ای دی را بررسی می کنیم.

سوختن لامپ ال ای دی

سوختن لامپ ال ای دی

  1. توان مصرفی بیش از اندازه: معمولاً لامپ های ال ای دی که توان مصرف زیادی دارند، زودتر از بقیه لامپ ها می سوزند. اگر توان مصرفی لامپ بیشتر از ۵۰ وات باشد، لامپ به خاطر گرمای بیش از حد می سوزد. در صورتی که قصد تعمیر لامپ ال ای دی سوخته را دارید، باید مهارت فنی کافی داشته باشید.
  2. ولتاژ ورودی بالا: بیشترین علت سوختن لامپ ال ای دی، به خاطر نوسانات ولتاژ یا ولتاژ ورودی بیش از اندازه است. بهترین ولتاژ برای این لامپ، ۲۲۰ ولت است. اگر سطح ولتاژ بالاتر و یا حتی پایین تر باشد، ممکن است لامپ بسوزد.
  3. قدیمی بودن سوکت یا سرپیچ لامپ: رایج ترین و مهم ترین دلیل سوختن لامپ ال ای دی، خراب بودن یا فرسوده بودن سرپیچ است. معمولاً سرپیچ ها بعد از مدتی استفاده، فرسوده می شوند و تغییراتی در آنها ایجاد می شود. در نتیجه اتصال به درستی انجام نمی شود. بهترین راهکار برای جلوگیری از این مشکل، بررسی سرپیچ قبل از عوض کردن لامپ است.
  4. دمای زیاد محیط: گرمای بیش از حد محیط موجب کاهش عمر لامپ های ال ای دی و سوختن آنها می شود. با توجه به این که تراشه های لامپ های ال ای دی در یک محفظه کاملاً بسته قرار دارند، باید راهی برای خارج شدن گرمای چیپ های ال ای دی وجود داشته باشد. به این ترتیب یکی دیگر از دلایل سوختن لامپ ال ای دی، عدم تبادل گرما به درستی است.
  5. گرمای بیش از حد: لامپ های LED در حین کار گرما تولید می کنند و اگر به اندازه کافی برای دفع این گرما طراحی نشده باشند، می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد شود. گرمای بیش از حد می تواند اجزای داخل لامپ از جمله تراشه های LED و مدار راننده را تخریب کند و در نهایت باعث از کار افتادن لامپ شود.
  6. قطعات بی کیفیت یا معیوب: لامپ های LED از اجزای مختلفی مانند تراشه های LED، درایورها، خازن ها و مقاومت ها تشکیل شده اند. اگر این قطعات از کیفیت پایینی برخوردار باشند یا نقص های تولیدی وجود داشته باشد، ممکن است به درستی عمل نکنند و منجر به خرابی زودهنگام لامپ شود.
  7. نوسانات برق یا نوسانات ولتاژ: لامپ های LED به نوسانات ولتاژ حساس هستند. اگر نوسانات برق ناگهانی یا منبع ولتاژ ناسازگار وجود داشته باشد، می تواند به تراشه های LED یا مدارهای درایور داخلی آسیب برساند و باعث سوختن لامپ شود.
  8. طراحی نامناسب درایور: مدار راه انداز یک لامپ LED جریان الکتریکی عرضه شده به LED ها را تنظیم می کند. اگر درایور برای مطابقت با الزامات خاص LED ها طراحی نشده باشد، می تواند منجر به جریان نامناسب جریان شود و منجر به خرابی LED m سوختن لامپ ال ای دی شود.
  9. نصب نادرست: نصب نادرست نیز می تواند منجر به خرابی لامپ LED شود. به عنوان مثال، اگر لامپ به درستی ایمن نشده باشد یا اتصالات الکتریکی شل باشد، می تواند باعث منبع تغذیه متناوب یا ایجاد گرمای بیش از حد شود که می تواند به مرور زمان به لامپ آسیب برساند.
  10. عوامل محیطی: لامپ‌های LED معمولاً از لامپ‌های رشته‌ای سنتی دوام بیشتری دارند، اما همچنان می‌توانند تحت تأثیر شرایط محیطی سخت قرار بگیرند. قرار گرفتن در معرض رطوبت بیش از حد، گرد و غبار، دماهای شدید یا ارتعاشات می تواند طول عمر یک لامپ LED را کاهش دهد.
10 علت اصلی سوختن لامپ ال ای دی

۱۰ علت اصلی سوختن لامپ ال ای دی

خواند این مطلب را پیشنهاد میکنیم:

۳۰ مدل سبک مینیمال در دکوراسیون خانه و محل کار

مطلب مرتبط  راهنمای انتخاب و خرید لوستر کهکشانی

روش هایی برای تعمیر لامپ های ال ای دی سوخته

اولین روش برای تعمیر لامپ ال ای دی سوخته، تعمیر کردن درایور لامپ است. در این روش با اتصال کردن درایور به برق و گرفتن اندازه ولتاژ خروجی، می توانید از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. در روش دیگر می توان با عوض کردن برد، لامپ سوخته را تعمیر کرد. برای تعویض برد، بعد از باز کردن حباب لامپ و جدا کردن برد قبلی، باید درایور قبلی را هم از بدنه لامپ ال ای دی جدا کنید. سپس سیم های برد جدید را به سرپیچ لامپ وصل کنید. هنگام تعمیر لامپ ال ای دی سوخته، همه نکات ایمنی را رعایت کنید تا دچار برق گرفتگی نشوید.

سوختن لامپ ال ای دی

سوختن لامپ ال ای دی

تعمیر لامپ ال ای دی

جمع بندی | سوختن لامپ ال ای دی

در صورتی که لامپ های ال ای دی در مکانی نصب شوند که آن محیط لرزش زیادی داشته باشد، بعد از مدتی می سوزند.

امیدواریم این مطلب درباره  لامپ های ال ای دی و دلایل سوختن آن برایتان مفید بوده باشد، مقالات مرتبط در چشمه نور را مطالعه کنید.

خرید اینترنتی لوستر و محصولات چشمه نور

خرید اینترنتی لوستر و محصولات چشمه نور

سوالات متداول در مورد لامپ های ال ای دی

برای جلوگیری از سوختن لامپ هایی که در محیط گرم قرار دارند، چه راهکاری وجود دارد؟

بهترین راهکار برای جلوگیری از سوختن لامپ ال ای دی در فضای گرم، استفاده از هیت سینک یا گرماگیر است.

مهم ترین نشانه خراب شدن لامپ های ال ای دی چیست؟

یکی از مهم ترین نشانه های لامپ ال ای دی سوخته، وجود لکه سیاه روی لامپ است.

مطلب مرتبط  بهترین طراحی دکوراسیون داخلی منزل

دیدگاهتان را بنویسید