مطالب آموزشی

لوستر مکرومه چیست؟ ۲۵ مدل

لوستر مکرومه چیست

اگر برایتان سوال شده که لوستر مکرومه یا مکرمه چیست و در چه جاهایی استفاده می‌شود، بهتر است این مقاله را از دست ندهید. لوستر مکرومه از یک فریم یا چهارچوب مخصوص برای مکرومه بافی و نخ‌ها و طناب‌های بافته شده به سبک‌های مختلف، ساخته شده است. از لوستر مکرومه به دلیل زیبایی و ظرافتی که دارد، برای تزیین خانه و دکوراسیون داخلی آن استفاده می‌شود. برای شناخت بیشتر لوستر مکرومه ابتدا باید با مفهوم مکرومه بافی آشنا شوید. با ما تا انتهای این مطلب وبلاگ چشمه نور همراه باشید.

لوستر مکرومه

لوستر مکرومه

مکرومه بافی چیست؟

مکرومه‌ بافی یا گره‌ بافی یک هنر دستی قدیمی است که از قرن سیزدهم میلادی تا کنون قدمت دارد. نام اصلی این هنر، مکرمه بافی بوده که به دلیل سختی تلفظ در زبان فارسی، به مکرومه تغییر یافته است. این هنر، یک هنر کم هزینه است که با کم‌ترین امکانات قابل انجام است. اصلی‌ترین ابزار برای مکرومه بافی، نخ مکرومه است. نخ‌های مکرومه تنوع زیادی دارند و در انواع ضخامت‌ها و جنس‌ها تولید می‌شوند. شما برای مکرومه بافی به هیچ قلاب یا میله‌ای نیاز ندارید. چراکه گره ها، تنها به کمک دست‌ها زده می‌شوند. ابزار دیگری که برای مکرومه بافی استفاده می‌شود، فریم یا چهارچوب است. برای کارهای کوچکی هم که به فریم نیاز ندارند، از یک صفحه یا برد و یا حلقه‌هایی برای نصب نخ‌های بافته شده استفاده می‌شود. در انتها نیز شما به قیچی برای برش نخ‌‌ها و یکسری ابزار جانبی مثل مهره‌، منجوق و مروارید، برای تزئین کار خود نیاز دارید.

لوستر مکرومه

لوستر مکرومه

آموزش درست کردن لوستر مکرومه

هنر مکرومه بافی یک هنر ساده است که شما به راحتی می‌توانید در خانه آموزش ببینید و لوستر مکرومه خود را بسازید. آموزش ‌های زیادی در این باره، در یوتیوب و آپارات وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. قبل از شروع آموزش لوستر مکرومه، بهتر است وسایل مورد نیاز این کار را تهیه کنید. در ابتدا، باید نحوه گره زدن نخ‌ها را یاد بگیرید. سبک‌های مختلفی از گره زدن وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌‌ها گره مربع و گره نیمه است. برای یکدست درآمدن گره، به تمرین زیادی نیاز دارید. بعد از مسلط شدن به گره زدن، می‌توانید کارتان را شروع کنید. شما می‌توانید با دیدن عکس از کارهای مختلف مکرومه بافی، ایده بگیرید و از ترکیب آن‌ها با خلاقیتتان، یک اثر هنری مختص به خودتان خلق کنید.

لوستر مکرومه

لوستر مکرومه

کاربردهای مکرومه بافی در دکوراسیون داخلی

هنر گره بافی در گذشته‌های دور، در بافتن لباس‌ها بسیار کاربرد داشته، اما امروزه کاربرد آن بیشتر به تزئین و دکوراسیون خانه‌ها معطوف شده است. در این هنر دستی،‌ نخ‌ها در جنس‌های مختلف به هم گره خورده و بسته به خلاقیت بافنده، طرح ها و نقش‌های‌ گوناگونی را به وجود می‌آورند. از مکرومه بافی می‌توان برای تزئین فضای داخلی و خارجی خانه، تاب‌های معلق،‌ رومیزی، تزئین گلدان ها و ظروف شیشه‌ای، تزئین صندلی، مبلمان، کوسن و…،  فرش و پادری، تزئین دیوار، تزئین قاب عکس و آیینه،‌ به عنوان پرده و یا پارتیشن برای جداسازی فضاها و همچنین لوستر و آویزهای روشنایی استفاده کرد.

مطلب مرتبط  راهنمای خرید لوستر بزرگ مسجدی

لوستر مکرومه اتاق خواب یکی از محبوب‌ترین وسایل دکوری است که بسیار باب شده است. قیمت لوستر مکرومه به عوامل مختلفی مانند جنس مواد به کار رفته و ظرافت و دقت کار بستگی دارد. اگر طرفدار کارهای هنری  دست‌باف، ظریف و زیبا هستید، خرید لوستر مکرومه به شما پیشنهاد می‌شود.

گالری عکس و ایده لوستر مکرومه در دکوراسیون داخلی

حال که با مکرومه بافی و لوستر مکرومه آشنا شدید چند نمونه ایده و عکس از لوسترهای مکرومه ببینیم:

لوستر مکرومه در دکوراسیون اتاق خواب

لوستر مکرمه در آشپزخانه

لوستر مکرومه در طراحی داخلی اتاق نشیمن

دیدگاهتان را بنویسید