مطالب آموزشی

دیمر چیست و چگونه کار می کند؟

دیمر چیست و چگونه کار می کند

دیمر وسیله ای برای کنترل ولتاژ ابزارهای برقی است که به وسیله آن میتوانید سطح نور لامپ یا روشنایی لوستر را کاهش یا افزایس دهید. کارد و مزایای استفاده از این کلید ها را بررسی میکنیم. در حقیقت ولتاژ ابزارهایی مانند دریل، پیچ گوشتی برقی و فرز نیز توسط این وسیله کنترل می شود. این وسیله کابردی به شکل سری در در مدار دستگاه نصب می شود و ولتاژ را کنترل می کند.  در این مقاله از وبلاگ چشمه نور با ما همراه باشید تا با این کلید و کاربرد آن آشنا شوید.

کلید دیمر

نحوه کار کردن دیمر

این کلید بر مبنای مقدار ولتاژ خروجی کار می کند. در حقیقت دیمر سه پایه دارد که یکی از آنها کار کنترل را انجام می دهد. دو پایه دیگر این کلید برای انتقال برق مورد استفاده قرار می گیرند. این دو پایه به صورت سری در مسیر حرکت سیم فاز و مدار قرار می گیرند. یکی از پایه های این وسیله به سیم ولتاژ خروجی و یکی از آنها به سیم ولتاژ ورودی نصب می شود.

نمودار کارکرد کلید دیمر

نمودار کارکرد کلید

آشنایی با انواع کلید دیمر

این کلید انواع مختلفی دارد که در ادامه با انواع آن آشنا می شویم.

  • دیمر مکانیکی: یکی از ساده ترین انواع این کلید، نوع مکانیکی آن است که در دو مدل کشویی و چرخشی وجود دارند. در این وسیله با استفاده از یک پیچ تنظیم، ولتاژ کم یا زیاد می شود. این کلیدهای برق در لامپ های روشنایی استفاده می شوند و می توان به راحتی مقدار روشنایی را کم و زیاد کرد. برای نصب نوع مکانیکی این کلیدها، نیازی به تغییر سیم کشی ساختمان وجود ندارد.
  • دیمر لمسی: مهم ترین کاربرد دیمر لمسی، تنظیم مقدار نور گوشی در صفحات موبایل است. این کلیدها مقدار ولتاژ را به طور اتومات تنظیم می کنند و بهترین وسیله برای کنترل مصرف انرژی و صرفه جویی هستند.
  • دیمر هوشمند: یکی دیگر از انواع دیمر، مدل هوشمند است که در مقایسه با مدل مکانیکی و لمسی، قیمت بیشتری دارد. این کلیدهای برق زیاد از نظر ظاهر با دیمرهای لمسی متفاوت نیستند ولی عملکرد بهتری از نوع لمسی آن دارند.
مطلب مرتبط  راهنمای خرید لوستر بالای میز ناهار خوری | 15 مدل جدید

کلید دیمر

مزیت های استفاده از دیمر برق

یکی از مهمترین ویژگی های دیمر این است که با استفاده از آن می توان در مصرف برق صرفه جویی کرد. این کلید ولتاژ ورودی چراغ ها را کاهش می دهد و به این ترتیب تا حد زیادی در مصرف برق صرفه جویی می کند. همچنین به خاطر کاهش ولتاژ ورودی، تجهیزات الکتریکی عمر مفیدتری خواهند داشت. کاهش ولتاژ مانع از ایجاد نوسان در مدار می شود.

یکی دیگر از مزایای استفاده از دیمر، جلوه های بصری زیبا، یعنی کم و زیاد کردن نور است. این کلیدها نصب خیلی راحتی دارند و می توان به راحتی آنها را در جایگاه کلید معمولی نصب کرد.

دیمر چه کاربردی در ابزار آلات دارد

بعد از آشنایی با انواع دیمر و ویژگی های آن، کاربرد آن روی ابزار آلات مختلف را شرح می دهیم. مهمترین کاربرد این کلید آن است که وقتی روی ابزارهایی مانند فرز، دریل و پیچ گوشتی برقی نصب می شود، سرعت آنها را کنترل می کند. هر چه فشار بیشتری به این کلید وارد شود، سرعت افزایش پیدا می کند و هر اندازه فشار کمتر باشد، سرعت هم کم می شود.

کلید دیمر

سوئیچ دیمر چه کاری انجام می دهد؟

سوئیچ های دیمر به سادگی روشنایی لامپ های برق را افزایش یا کاهش می دهند. آنها اغلب در خانه ها و مشاغل برای صرفه جویی در انرژی و کنترل محیط روشنایی استفاده می شوند. این کلیدها  را می توان برای کنترل محیط خانه به عملکردهای خانه هوشمند متصل کرد. می‌توانید به‌طور خودکار نورها را با تایمر یا کنترل‌های هوشمند تنظیم کنید تا در زمان مشخصی کم‌نور شوند یا سطح نور را به صورت دستی تنظیم کنید.

مطلب مرتبط  قیمت مبل راحتی 8 نفره در سال 1402

مزایای ارتقا به کلید دیمر

نصب سوئیچ های دیمر در خانه شما مزایای زیادی دارد.

  • صرفه جویی در انرژی . با کم‌نور کردن چراغ‌هایتان، صرفه‌جویی در مصرف انرژی در قبض برق خود خواهید دید، زیرا وقتی چراغ‌های شما کم‌نور می‌شوند، از وات کمتری استفاده می‌کنید. هر خانواده ای متفاوت است، اما بسته به اینکه در چند اتاق کم نور دارید و هر چند وقت یکبار نور را کم می کنید، می توانید ۱۸ تا ۲۰ درصد در هزینه های روشنایی خود صرفه جویی کنید.
  • چراغ‌های شما بیشتر دوام می‌آورند، زیرا وقتی کم‌نور می‌شوند، به سختی کار نمی‌کنند. این در مورد همه لامپ ها صدق نمی کند، اما می توانید با کم کردن نور، عمر یک لامپ معمولی را دو یا سه برابر کنید.
  • شما می توانید ظاهر و احساس هر اتاق را کنترل کنید . شما معمولاً هنگام پختن شام می خواهید چراغ ها روشن باشد، اما اتاق نشیمن داستان متفاوتی است. ممکن است بخواهید هنگام تماشای تلویزیون نورها را کم کنید، اما برای خواندن کتاب، آنها را دوباره روشن کنید. اتاق‌های غذاخوری، اتاق‌های خانوادگی و اتاق‌خواب‌ها نیز مکان‌های عالی برای لامپ‌ها با کلیدهای دیمر هستند.

جمع بندی

قیمت دیمر تا حدی به برند تولید کننده آن بستگی دارد. البته همان طور که اشاره شد نوع هوشمند این کلید از دو مدل دیگر گران تر است. در هنگام خرید ابزار آلات، وسیله ای را انتخاب کنید که این کلید روی آن نصب شده باشد.

برای خرید انواع دیمر و آشنایی بیشتر با کاربردهای این وسیله، می توانید از کارشناسان با تجربه ما در چشمه نور کمک بگیرید.

سوالات متداول

چه لامپ هایی با این کلید تنظیم می شوند؟

انواع مختلف لامپ ها مانند لامپ رشته ای، هالوژنی، اس ام دی و ال ای دی با دیمر تنظیم می شوند. در صورتی که لامپ های کم مصرف فلورسنت با این کلید تنظیم نمی شوند.

مطلب مرتبط  راهنمای بهترین ایده های لوستر برای اتاق غذاخوری شما

دیمر فن چیست؟

این وسیله برای تنظیم شدت کولر یا فن استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید